Verborgen Verhalen: Bergen

Ontdek het verhaal van Fritz Dietrich in Bergen. 

In de zomer van 1942 diende de Duitse onderofficier Fritz Dietrich in het Duitse luchtafweer geschut, vlakbij Vliegveld Bergen. Zijn leven en dienst werden abrupt stilgelegd, maar de herinneringen aan zijn aanwezigheid blijven levendig, vooral door de brieven die hij naar huis stuurde.

In één van zijn laatste brieven beschreef hij hoe hij op 28 juli 1942 aan het schrijven was, terwijl het langzaam donker werd. Nauwelijks had hij de enveloppe dichtgeplakt of het alarm klonk: een Britse bommenwerper naderde, gericht op de stellingen die hij en zijn mannen moesten beschermen. “Zoals zo vaak,” schreef hij in zijn brief, “maakte de vijand een misrekening.”

De dag nadat Dietrich zijn brief schreef, ontving zijn vrouw het tragische bericht van zijn overlijden. Het was de chef van de batterij die met droeve trots meedeelde dat Dietrich ’s nachts tijdens zijn militaire plicht om het leven was gekomen, vlak na het succesvol neerschieten van een vijandelijk vliegtuig. Zijn laatste woorden, ‘Feuer frei’, wat Duits is voor ‘open het vuur’ galmen nog steeds na in de herinnering van zijn kameraden.

Wachtmeester Heinz Heckmann, die samen met Fritz Dietrich diende, schreef later over deze avond: “Een moment waarop een gewone avond abrupt werd verstoord door chaos en vuur. ” Terwijl Heinz net boven in een boerderij stond, zag hij een Engels vliegtuig neerstorten boven hun stelling. Alles brandde en het geroep van de mannen vulde de nacht, maar de stem van Fritz ontbrak. Uiteindelijk vonden ze hem voor een barak, glimlachend, getroffen door een stuk van het neergestorte vliegtuig. Heckmann verloor die nacht zijn beste kameraad en ook hij zou enkele weken later overlijden door de verwondingen die hij had opgelopen.

Foto’s van Fritz Dietrich tijdens schietoefeningen en van zijn begrafenis op de Duitse begraafplaats van Bergen vertellen het verhaal verder: zestig manschappen en zes officieren, zes kransen, een geestelijke en saluutschoten markeerden zijn laatste eer.

Disclaimer & bronvermelding: De verhalen zijn aangeleverd door de deelnemende locaties en betrokken vrijwilligers van Bunkerdag en gebaseerd op persoonlijke herinneringen van betrokkenen. Deze zijn subjectief en kunnen afwijken van historische feiten of door anderen anders worden ervaren. Aan de inhoud kunnen geen rechten worden ontleend.

Hoeverweg, Egmond aan den Hoef

Andere activiteiten in de buurt

Bunkerdorp Hoeverweg

Egmond aan den Hoef
Voor gezinnen/ kinderen aanbevolen
Dit bunkercomplex werd gebouwd in de Tweede Wereldoorlog door de Duitse bezetters, als verdedigingspunt voor het toenmalige vliegveld Bergen dat door hun gebruikt werd. Dit complex is te vinden ten zuiden van het vliegveld.
ontdek meer

Re-enactment Bunkerdorp

Egmond aan den Hoef
Verspreid over het terrein bij het Bunkerdorp vind je diverse Duitse soldaten die het soldatenleven uitbeelden.
ontdek meer

Tentoonstelling: Het verhaal van Bunkerdorp

Egmond aan den Hoef
In de tentoonstelling duik je in het verleden van dit unieke complex, onderdeel van de luchtafweer rond het voormalige Vliegveld Bergen.
ontdek meer

Hoeverweg, Egmond aan den Hoef